Historia komunikacji

Pierwsze wzmianki dotyczące komunikacji autobusowej na ulicy Dolnobrzeskiej datowane są na rok 1939. W tamtym okresie na trasie Port Lotniczy “Wrocław – Gądów Mały” (Flughafen), Lotnicza (Flughafen Strasse) – Kosmonautów ( Deutsch Lissaer Strasse) – Średzka (Neumarkter Strasse) , DOLNOBRZESKA (Dyhernfurther Strasse) kursowała linia oznaczana literą D. Jako ciekawostkę dodam, że nazewnictwo linii było wtedy silnie związane z nazwą dzielnicy do której autobus dojeżdżał. W tym przypadku oznaczenie sugerowało że linia prowadzi do Deutsch Lissa czyli do obecnej Leśnicy. Jak widać na poniższej mapce autobus ten tylko do samego początku ulicy (pętla była koło ówczesnego Ratusza).

lissa_dPo zakończeniu wojny autobus ten zniknął z mapy komunikacyjnej miasta. Do Wrocławia Leśnicy można było dostać się tylko tramwajem (w roku 1965 komunikacja miejska opierała się głównie na tramwajach a linie autobusowe były jedynie przedłużeniem linii tramwajowych, nie było autobusów pospiesznych).

Na planie komunikacji z 1978 roku widać, że komunikacja autobusowa powróciła w te rejony Wrocławia. Zaznaczono na nim pętlę autobusu linii 124, która znajdowała się wówczas w nieco innym miejscu niż obecnie.

autobusy_1978Jak wynika z planu z 1992 roku zamieszczonego poniżej, linia 124 została następnie przedłużona do Brzeziny.

autobusy_1992Powyższe informacje historyczne zaczerpnąłem z serwisu dolny-slask.org.pl. Odnośniki do pełnych artykułów można znaleźć tutaj (rok 1939) i tutaj (rok 1992).

Od 1 lipca 1995 roku z centrum Leśnicy, przez całą długość ulicy Dolnobrzeskiej biegła linia autobusowa oznaczona numerem 617 (tego samego dnia likwidacji uległa linia 124). Linia 617 prowadzona była przez Dolnośląskie Linie Autobusowe. Tabor firmy składał się głównie z minibusów Autosan H6 i autobusów Ikarus 260.04. Sporadycznie na trasę wyjeżdżał także Austosan H7.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW 2005 roku Zarząd Dróg i Komunikacji przedstawił Radzie osiedla propozycję zmiany tras linii autobusowych w naszym rejonie Leśnicy. Przewidywanym terminem zmian miał być styczeń 2006 r. (źródło “Gazeta Leśnicka, nr 05/14). Wspomniana Gazeta powołując się na ZDIK zaczęła nawet pisać o tych w czasie teraźniejszym, jednak na faktyczne zmiany przyszło nam poczekać do lipca 2007 roku.

Pierwszego lipca 2007 roku na ulicy Dolnobrzeskiej pojawiły się dwie nowe linie – 917 oraz 138. Przewoźnikiem który podjął się tego zadania była firma POLBUS. Obsługiwała ona połączenia aż do 22 listopada 2009 kiedy to do krajobrazu ulicy wróciły żółte,nieco już wysłużone autobusy firmy DLA.

Przełomem okazał się być 1 października 2013. Wtedy bowiem Dolnośląskie Linie Autobusowe postanowiły wejść w konsorcjum z firmą Sevibus i wygrywając przetarg to one obsługiwały teraz ulicę Dolnobrzeską.  Zlikwidowano linię 917 zastępując ją linią 937 oraz wprowadzono zupełnie nowe autobusy typu SOR BN 9,5. Na następny przetarg przyszło mieszkańcom naszej ulicy poczekać trzy lata. W 2016 roku wygrała go firma Warbus , regularne kursy rozpoczęła ona 4 września 2016 roku.

25.10.2018 r. kierowcy Warbusa rozpoczęli strajk (ze względu na opóźnienia w płatnościach za wykonaną pracę) i nie wyjechali na trasy, o czym miasto dowiedziało się dopiero z telefonów od mieszkańców. Na trasy wyjechały tego dnia (i w kolejnych) autobusy zastępcze.

Z wiarygodnych źródeł wynika, że pod koniec listopada 2018 r. doszło do przejęcia autobusów i pracowników przez firmę DLA (jednak na stronach przewoźników nie ma takiej informacji, możliwe zatem że jest to nieformalny układ).

REKLAMA