Ślady z przeszłości

Mimo że minęło już kilkadziesiąt lat od II Wojny Światowej ślady poniemieckiej Dyhernfurther Strasse zachowały się do dnia dzisiejszego.

Najbardziej rzucającym się w oczy przykładem są niemieckie napisy które zachowały się na elewacji kamienicy mieszczącej się na rogu ulic Eluarda i Dolnobrzeskiej. Zachowały się one mimo że we wrześniu 1945 roku prezydent Wrocławia nakazał właścicielom nieruchomości – pod odpowiedzialnością karną – usunąć wszystkie tego typu pozostałości.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZ zachowanych śladów można odczytać: Frauenhüte – P. Neumann – Herrenhüte (na powyższym zdjęciu widać środek i prawą część tego napisu). Oznacza to że był tu kiedyś zakład wytwarzający nakrycia głowy dla pań i panów. Neumann to zapewne nazwisko właściciela zakładu. Być może jest to ta sama osoba która mieszkała na parterze pod adresem Dyhernfurther Strasse 16 – Paul Neumann. Poniżej tych liter jest drugi, znacznie mniej widoczny napis Cigarren, Cigaretten).

cigarettenCałkiem możliwe, że napisy te pochodzą z różnych okresów działalności sklepu, gdyż te dwie działalności (produkcja nakryć głowy, papierosy/cygara) nie za bardzo do siebie pasują. Co więcej, to nie jedyne zastosowania tego lokalu usługowego w przeszłości. Świadczy o tym poniższe powiększenie fragmentu pocztówki obejmującej tą kamienicę.

napis_na_sklepie_kartkaTo nie jedyny ślad, ale kolejny jest już znacznie mniej widoczny. Na słupie ogłoszeniowym na rogu ulic Dolnobrzeskiej i Krępickiej widać niemiecką nazwę jego producenta: Gebr. Huber . Po tym adresem można dokładnie zorientować się co do miejsca położenia tego napisu. Słup z podobnymi napisami znajduje się tez przy moście Piaskowym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA